Reklamní pozice premium odkaz

Hlavní stavební materiály - beton 1.díl

Hlavní stavební materiály - beton 1.díl

Ilustrační foto

Beton je stavební materiál, tvořený pojivem, plnivem, vodou, přísadami a příměsemi. Po té, co zatuhne pojivo, vznikne pevný umělý slepenec.


Vlastnosti betonu

Beton má univerzální použití, slouží jako nosné konstrukce (skelety), ke stavbě vozovek a mostů, vyrábějí se z něho panely, používá se jako výztuž. Výhodou betonu je, že může být použit na suchu i pod vodou, jeho vlastnosti se nemění. Kromě širokých možností použití má beton minimální nároky na údržbu, pevnost, vysokou životnost a nízkou cenu. Pevnost betonu určují vlastnost cementu, vlastnosti vody a kameniva.


Například beton s vyšším obsahem cementu má za teplého počasí již druhý den poloviční tvrdost. Takový beton je považován za hotový až po 28 dnech. Součástí betonu jsou přísady, chemikálie, které se přidávají do vody a příměsi, které se přidávají do kameniva.

Přísady i příměsi jsou z různého materiálu, přidávané s cílem obohatit beton o některé vlastnosti. Nejčastěji se používají zrychlovače nebo zpomalovače tuhnutí, provzdušňovací přísady, plastifikátory, protizmrazovací přísady, vodotěsné přísady, hydrofobizační přísady a barviva, která mění barvu hotového betonu. Kvalitní beton se v míchačce převaluje a při vysypání do stavebního kolečka tvoří kužel. Po uložení neodlučuje vodu.

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: Bydlio.cz

Štítky: stavební materiály, stavba

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Bydlio.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Bydlio.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Bydlio.cz.

Z dalších webů vybíráme