Reklamní pozice premium odkaz

Jak získat soukromí i v panelovém domě?

Jak získat soukromí i v panelovém domě?

Ilustrační foto

Bydlení v paneláku po sametové revoluci ztratilo punc příjemného bydlení, často ovšem neoprávněně. To potvrzuje i trend posledních několika let, kdy ceny panelových bytů dramaticky rostou a je o ně velký zájem. Přesto to nic nemění na situaci, že některé nevýhody paneláků nejde zakrýt. Které to jsou a co s nimi jde udělat?

Umakartové jádro

Umakartové jádro je jedním ze symbolů panelových domů. Ačkoliv mnoho z nich je již po rekonstrukce, stále nemalá část bytů umakartem disponuje. Proto pokud si podobný byt pořídíte, nezbude vám než počítat s rekonstrukcí koupelny a toalety. Nejčastějším řešením je montáž sádrokartonu v interiéru, který je relativně levný, rychlý a jde v podstatě o suchou výstavbu. Proto je většinou stavebníků preferovaný před zděnou variantou.

Hluk

Další výtkou, která je panelovému bytu oprávněně přisuzována, je nadměrná prostupnost hluku. Betonové panely, které byly k výstavbě paneláků použity, prostě nemají dostatečnou zvukotěsnost. V případě, že se s tím nebudete chtít smířit, tak řešením je odhlučnění.

K dispozici jsou speciální materiály na odhlučnění podlahy a stěn. Samozřejmě, že i zvuková izolace něco stojí, takže mnoho obyvatelů paneláků volí odhlučnění pouze některých místností. Nejčastěji se jedná o ložnice a dětské pokoje. Ačkoliv podobnou renovaci zvládne šikovný kutil sám, mnohem lepší je objednat specializovanou firmu.

Byty v posledním patře

Dalším rizikem, se kterým se můžete v paneláku setkat, je střecha. Ta se primárně týká bytů v posledním patře. Většina paneláků má totiž střechu rovnou a řešenou asfaltovou krytinou, které v této dekádě končí životnost. Objevovat se tak můžou různé průsaky, které vytvářejí nevzhledné mokré skvrny na stropech horních bytů. V tomto případě je důležité si uvědomit, že oprava střechy spadá pod působnost splečenství vlastníků nebo bytového družstva a je řešena z fondu oprav. Někdy může docházet ke sporům, protože střecha obyvatele nižších pater až tolik netrápí. Každopádně vždy se dá situace řešit.

 

Reklamní článek

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: Bydlio.cz

Štítky: bydlení, pr, panelák

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Bydlio.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Bydlio.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Bydlio.cz.

Z dalších webů vybíráme